Interjú Kocsis Sándorral, az Újbuda Sportjáért Kft. ügyvezetőjével
Az előző két ciklusban az Önkormányzat elsősorban az élsportot, azon belül is az Újbuda Torna Clubot finanszírozta. Az új koncepció szerint hogyan változik meg a kerületi sporttámogatás?
A jövőben szakítani kívánunk ezzel a gyakorlattal. Arra törekszünk, hogy a sportfinanszírozás egy, az adófizetők által is átlátható módon működő, ellenőrizhető cég keretein belül jöjjön létre. De a hangsúlyok is áttevődnek: amíg a múltban a fő hangsúly az élsport támogatásán volt, mostantól a gyermek-, ifjúsági és diáksportot támogatjuk kiemelten. Elérendő célnak tekintem, hogy megvalósuljon az alulról építkezés, tehát hogy az általános iskolák tanulói a testnevelésórák során ismerkedjenek meg a sportági alapokkal, hogy utána megvalósulhasson a valódi kiválasztás lehetősége. Rendkívül fontosnak tartom még a lakossági tömeg- és szabadidősport, valamint a nyugdíjasok és a sérültek sportolási lehetőségeinek elősegítését is.
Milyen eszközökkel kívánja elérni a finanszírozás átláthatóságát?
Elsősorban az objektivitás és a kiszámíthatóság eszközeivel. Egy olyan, pontrendszeren alapuló támogatási rendszert dolgozunk ki, amely három pilléren alapszik: a normatív, a működési és az eredményességi támogatáson. Ennek a rendszernek a segítségével előre kiszámíthatóvá válik a támogatás összege mind a verseny- és utánpótlás, mind az ifjúsági, mind a szabadidősport esetében.
Ön diplomás szakedző, aki a Testnevelési Egyetemen oktatott. Hogyan tudná megfogalmazni a sporttal, a testedzéssel kapcsolatos ars poétikáját?
A testnevelés és a sport részterületei az óvodai neveléstől a versenysportig egymással összefüggő és kölcsönhatásban álló egészet képeznek. Bármelyik részterület fejlesztése vagy elhanyagolása jelentősen kihat a testkultúra egészére. Az ifjúság egészségi, erőnléti állapota a jövő társadalmának egyik meghatározó tényezője. A hatékonyan támogatott és motivált iskolai testnevelés és diáksport képezheti csak azt a meghatározó alapot, melyre a sporttevékenység többi területe épülhet. Az iskolai éveket követően a felnőtt lakosság egészségmegőrzésében meghatározó szerepet tölthet be a rendszeresen végzett szabadidős sporttevékenység, mely a munkaképesség megtartásán és javításán kívül az önmegvalósítás, szórakozás, a közösségi tevékenység és vitalitás egyik fontos eszköze. Ezért a lakosság széles rétegei számára kell biztosítani az alapvető sportolási és rekreációs lehetőségeket.
Forrás: Újbuda