Újbuda 11 éves Európa-bajnoka a köztársasági elnöktől kapott különdíjat

A 11 éves Barcza Bende a XVI. Kárpát-medencei Tehetségnapon átvette a "Felfedezettjeink 2025" különdíját Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.

Ünnepélyes keretek között, Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök részvételével, immáron tizenhatodik alkalommal került megrendezésre a Kárpát-medencei Tehetségnap.

 

A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (Matehetsz) hagyományos éves díjátadó ünnepségén 14 fiatal kapta meg a "Felfedezettjeink" díjat, köztük Barcza Bendével, a Budai XI Sportegyesület 4 danos go bajnok, U 12-es ifi Európa-bajnok sportolóját.

 

A köztársasági elnök köszöntőjében elmondta:

 

- A magyar tehetségnek nem lehet határt szabni. A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége is jól látta, hogy nemzeti alapra kell helyezni a magyar tehetséggondozást, nem elválasztva magyart a magyartól, tehetséget a tehetségtől. A program Kárpát-medencei lefedettsége ezt jól is jelképezi. Szükség van a kiművelt főkre, a tehetséges magyarokra. Mindenki köteles talentumait kamatoztatni, kihozni magából, tudásából és képességeiből a legjobbat. Ez nem csupán lehetőség, hanem kötelesség. A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége már csaknem két évtizede élen jár a tehetséggondozásban. Dicséret illeti azokat, akik létrehozták ezt a szép, már majdnem 20 éves kezdeményezést. Mély megbecsülés illet minden tanárt és pedagógust, akik nap mint nap végzik a tehetséggondozás feladatait. És nem utolsó sorban dicséret illeti a magyar fiatalokat, akik részt vesznek a Matehetsz programjaiban. Mégpedig sikeresen. Ha rájuk tekintünk, ha eredményeiket nézünk, akkor megszűnünk aggódni a jövőért, hiszen látjuk, a magyar jövő jó kezekben lesz.

Barcza Bende nagyjából 6 és fél évesen ismerkedett meg a góval, ám már 8 évesen, 2022 tavaszán, Csehországban a 12 éves korosztályban minden idők legfiatalabbjaként már ő lett az Európa-bajnok. 

 

Ugyanennek az évnek a nyarán pedig ő lett az első magyar, aki a 12 éves korosztályban az Ifjúsági világbajnokságon a legjobb 8-ba jutott, pedig itt is a legtöbb versenyzőnél jóval fiatalabban, 8 évesen vett részt a versenyen.

 

2025 márciusában aztán hibátlan mérleggel nyerte meg az U12-es Európa-bajnoki címet Romániában, ahol ahol 13 ország több mint 100 versenyzője vett részt..

 


 

Mi az a gó?

Eredete:

A gó kínai eredetű, több ezer éves stratégiai táblás játék, 40 millióan űzik világszerte. A négy szellemi olimpiai sport egyike, mely a sakk, a dáma és a bridzs közül a legtöbb variációs lehetőséggel rendelkezik. Egy versenyparti legalább 2-3 óra teljes koncentrációt igényel. Hagyományosan a legerősebb játékosok Japán, Korea, Kína versenyzői.

Ifjúsági vb:

Az egyik legrégebbi, hagyományosan megrendezett nemzetközi verseny az Ifjúsági gó-világbajnokság (WYGC), a világ utánpótlásának bemutatkozó szemléje. Későbbi felnőtt világbajnokok gyakran itt tűntek fel először, köztük a legendás Lee Sedol is, akinek párharca a Google mesterséges intelligenciájával annak kifejlesztésében kulcsszerepet játszott. Az erről készült film a gó világán túl is rengeteg embert megérintett.

*Insei:

Japánban a gó nemzeti sport, sok gyerek már 4-5 éves korában aktív versenyző, sokszor speciális iskolákban, profi játékosok felügyelete alatt tanulnak. Bende még csak ismerkedett a sportággal, amikor ellenfele már mester szinten játszott. Az insei-ek japán diákok, akik a speciális gó iskolákban azért tanulják a gót, hogy professzionális versenyzőkké váljanak. Évente válogatóversenyeket tartanak, ezeken csak a legjobb néhány tanítvány érheti el ezt a státuszt. Idén csak egy mérkőzésen múlt, hogy nem Yanagihara Saki lett 11 évesen a legfiatalabb professzionális gó játékos.

© 2013-2018 - BUDAPEST FŐVÁROS XI. KERÜLET ÚJBUDA ÖNKORMÁNYZATA