Olimpia: Az újbudai Kuttor-Bragmayer Zsanett remek kezdés után 26. lett Párizsban

Kuttor-Bragmayer Zsanett remek kezdés után végül a 26. helyen végzett a női triatlonosok szerda reggeli versenyében a párizsi olimpia ötödik versenynapján.

A Szajna vízminősége miatt sokáig kétséges volt, úszhatnak-e a triatlonisták a Párizst kettészelő folyóban, de végül engedélyt kapott a verseny, miután szerda hajnalban a szakemberek megfelelő értékeket mértek.

A 56 fős női mezőnyben egyetlen magyarként volt ott az újbudai Kuttor-Bragmayer Zsanett, aki három éve, Tokióban a 12. helyen végzett, ezzel a sportág történetének legjobb magyar női olimpiai eredményét érte el.

A verseny a III. Sándor híd lábától indult, ahonnan a Szajnába ugrott az 56 triatlonos és az Invalidusok hídja alatt átúszva előbb egy 910 méteres kört tett meg, majd a parton pár métert futottak a versenyzők, visszavetették magukat a folyóba és 590 méter tempózás után a III. Sándor hídnál zárták az úszást, aztán felpattantak a kerékpárjukra.

A folyóban a címvédő Flora Duffy volt a legjobb, aki mindenkit le tudott szakítani, mögötte pedig 14-en közel egymáshoz, elnyújtott bolyt alkotva úsztak. Ebben a csoportban volt Kuttor-Bragmayer Zsanett, aki egészen kiváló tempóban úszott és a folyóból hetedikként, Duffytól 29 másodperccel lemaradva szállt ki.

Következett a 40 kilométer kerékpározás, melynek során hét kör teljesítése várt a mezőnyre a belvárosban kijelölt pályán, amely a Grand Palais mellett a Champs-Elysées-n vezetett, és érintette többek között az Orsay Múzeumot. Az "átszerelés" a triatlonos versenyek egyik különleges szakasza, a sportolók ugyanis gyakorlatilag egy pillanatra sem állnak meg, menet közben rúgják le cipőjüket, veszik ki kerékpárjukat a tartóból, s már tekerés közben lépnek bele cipőjükbe és folytatják a versenyt.

Az átmenetet után Duffy mögött szétszakadt a mezőny, a bermudai klasszist egy négyfős boly vette elsőként üldözőbe, Kuttor-Bragmayer pedig hat riválisával együtt kezdte meg a 40 kilométert. Az első két körben Kuttor-Bragmayerék csoportja ment a legjobb tempóban és előbb Duffy üldözőit érték utol, majd az éllovast is, azonban az élboly nem 15 fősre nőtt, mivel a versenyt megelőző eső miatt felázott úton többen is elestek. A táv nagy részét kilencen tekerték le együtt, miközben a nagy üldözőboly másfélről előbb egy percre csökkentette hátrányát, a 40. kilométerre viszont Kuttot-Bragmayeréknek sikerült visszaállítaniuk a különbséget.

A 10 kilométeres futást a magyar klasszis a legjobbakkal kezdte meg, az azonban hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nem fogja bírni a tempójukat, gyakorlatilag egyből leszakadt és folyamatosan nőtt a lemaradása, majd a második 2,5 km-es körben az üldözők is utolérték és végül a célba a 26. helyen érkezett meg.

A futás elején az is gyorsan egyértelművé vált, hogy nem lesz címvédés, mivel négyen, a svájci Julie Derron, a vb-címvédő brit Beth Potter, illetve a világranglista első és harmadik helyén álló két francia, Cassandre Beaugrand és Emma Lombardi néhány méter után elszakadt a többiektől és innentől különcsatába kezdett az aranyéremért. A tempót elöl az utolsó, negyedik kör elejéig a verseny meglepetésembere, Derron diktálta, majd Beaugrand tudott váltani és elfutott riválisaitól.

A hazai közönség előtt szereplő versenyző végül biztosan, Derront hat másodperccel megelőzve szerezte meg az olimpiai bajnoki címet. A harmadik helyen Potter ért célba. (az MTI híre alapján)

"Amiért jöttem, azt megcsináltam"

- Amiért jöttem, hogy semmi ne maradjon bennem, azt megcsináltam. Tisztában voltunk vele, hogy a futásom nem elég most ahhoz, hogy a top 15 környékén beérjek. Van agy Achilles-sérülésem, amiből próbálkoztam fölállni, nagyjából föl is álltam, de azért a tavalyi fél év kimaradás, az sok volt nagyon. (...) Itt nem létezik szerencse, aki megdolgozik érte, az lesz a végén eredményes. Ha egy kicsit nyomtam (a futást - a szerk.), már a görcs szélén voltam, tehát mindig vissza kellett vegyek a tempóból. Összességében nyilván csalódott vagyok a számszerű helyezéssel, de amúgy az első két számnak nagyon örülök, szerintem egy agresszív versenyzést tudtam csinálni. Nekem minden olyan körülmény, ami nem a megszokott és nem a normálishoz közeli, előnyös: egy sodrásos víz, eső, egy csúszós pálya - mondta az MTI-nek Kuttor-Bragmayer, akinek az úszás a Szajnában tetszett, annak ellenére, hogy "borzasztó küzdelmes volt".

- Visszafelé gyakorlatilag egy helyben úsztak többen a lányok, és nekem is küzdenem kellett. Szerencsére a falhoz közel tudtam helyezkedni, ezáltal azt vettem észre, hogy folyamatosan előzöm őket, annak ellenére, hogy az első kanyart nem tudtam jól bevenni. Nekem meglepően jólesett - mondta, hozzátéve, hogy átlagos körülmények között ilyen különbségek nem alakultak volna ki. Beszélt arról is, hogy tetszett neki a szurkolás, sokan a franciák közül is biztatták. Bragmayer 2022 augusztusától Franciaországban élt és készült az olimpiára. - Azért is szomorú egy kicsit, hogy nem tudtam előrébb befejezni a versenyt, mert tényleg nagyon jó helyen voltam, és jó lett volna beérni a top húsz környékén - zárta nyilatkozatát.