Föld napja verseny a Gellért-hegyen

Nagyszerű rendezvény volt a Föld Napján, április 22-én a Gellért-hegyen. A XI. kerületi Újbudai Pedagógiai Intézet (UPI) megbízásából, a Hangya SzKE és a Tabáni Spartacus szervezésében, az UPI és a Magyar Olimpiai Bizottság pályázatának támogatásával szervezett rendezvényen több mint 550-en vettek részt ezen a szép napsütéses napon.
Főként a Tabáni Spartacus tagjainak komoly előzetes szervező és helyszíni munkája révén valósulhatott meg a verseny. A rendezvény fő szervezője Gyalog Zoltán, a Törökugrató Általános Iskola testnevelő tanára, a Tabáni Spartacus Tájfutó Szakosztályának vezető edzője volt. A versenyt Simicskó István, a sportért felelős államtitkár nyitotta meg. 16 újbudai iskola testnevelő tanárai hozták el diákjaikat erre a rendezvényre. 30-50 fős csapatok jöttek iskolánként, a felső tagozatosok voltak legnagyobb számban. A Gellért-hegy felső részének lankásabb területein futottak a résztvevők. A bátrabbak egyedül teljesítették a pályákat, a "félősebbeknek" lehetőségük volt párban futni. Elsőként a melegítés zajlott, az erre a célra külön felépített pályákon, külön térképeken, ahol a diákok kipróbálhatták ismereteiket, barátkozhattak a térképpel, a tereppel. Közben óvodásoknak is készített kis programot a Spartacus edzője, Krasznai Orsi. A látványosan felépített rajtban egyszerre 8 versenyző indulhatott 1-1 kategóriában. Ez - ilyen népszerűsítő versenyen újításként - az ún. pillangók alkalmazásával vált lehetővé. A pálya egy pontjától a néhány pontos kis kör után újra visszaért a versenyző erre a pontra, majd egy másik kis kör után ismét, és utána folytatódott a pálya további része. Ezek a kis körök az egyes versenyzőknek különböző sorrendben következtek, így azonos is volt a pálya (hiszen ugyanazok a pontok szerepelnek benne), meg nem is (a sorrend versenyzőnként más), így önállóan kellett megoldani a tájékozódási feladatot. Ez ebben a formában nem volt minden diáknak könnyű, de többségük megoldotta, és sikerrel teljesítette a pályákat. A 7-8. osztályos fiúk pályája, a két pillangóval (1-6, 6-9), körbejárta a Citadellát. A "terep" ezen a versenyen a Citadella körüli park volt, ahol a sok sétaút, bokrok, virágágyások segítették a tájékozódást, de maga a Citadella is mindenhonnan "mutatta magát". A pont érintésének ellenőrzése a tájfutásban már hagyományosnak mondható módon, időmérő chippel (ún. dugókával) történt, amely kiolvasása után a verseny végeztével minden ponton megállapítható volt, mikor járt ott a versenyző, így a pontok érintése közötti részidők is láthatók voltak. A verseny végén szép érmeket kaptak a győztesek, a 7-8. osztályos lánykategória győztese Simicskó István különdíját vehette át. A 7-8. osztályos lányok (1. Nagy Viki, Szt. Margit Gimnázium) 5-6. osztályos fiúk (1. Buzás Benedek, Gárdonyi Ált. Iskola) Végül valamennyi résztvevőnek volt esélye, hogy nyerjen a tombolán a sok sportajándék közül.